Docter Basic Unipoint har de samme optiske kvaliteter, størrelse og retikler som Unipoint. Eneste forskjellen er utformingen og betjeningen av lysbryteren.
Unipoint kikkertene har ett retikkel som er en blanding av første og andre fokusplan. Retikkel stolpene er i første slik at de er faste i forhold til målet og blir kraftigere med økende forstørrelse, mens selve prikken er andre fokusplan og blir mindre og mindre i forhold til målet med økende forstørrelse.
På denne måten får en det beste fra begge verdener. Ved raske skudd på lav forstørrelse er prikken stor og lett synlig, mens den er liten og presis ved skyting på lengre avstander.
1,5-6x42 sikter er fortsatt kanskje den beste størrelsen for storviltjakt i skogen, der avstandene sjelden er over 150m. Synsfeltet er 80% større en på en 2,5-10 noe som også gjør en 1,5-6x godt egnet til de som ønsker ett sikte på en kombi eller drilling som har bedre skumringsegenskaper enn en strakrørs kikkert.